SPF
עור מחוספס וגבשושי

סקירה כללית

קרטוזיס פילאריס (Keratosis pilaris, הידועה גם בקיצור KP) הינה בעיית עור שכיחה, המופיעה לרוב אצל ילדים ובני נוער, שבה העור הופך למחוספס וגבשושי. מצב בריאותי זה מופיע בדרך כלל על העור בצורת בליטות זעירות ללא כאבים המזכירות את עור האווז באזורים סביב הזרועות העליונות, הירכיים, הישבן או הלחיים. בעוד שקרטוזיס פילאריס אינו מזיק ונוטה להיעלם בהדרגה עם הגיל, מצב עור זה עדיין יכול להוות גורם לדאגה מתמשכת מבחינה קוסמטית. עבור אנשים רבים, המראה של "עור עוף" עלול לגרום לסובלים מבעיה זו לחוש לא בנוח בשל מודעות יתר למראה העור שלהם, בייחוד כאשר הם לובשים מכנסיים קצרים או חולצות קצרות ללא שרוולים. לא ניתן לרפא או למנוע קרטוזיס פילאריס, אבל ישנם תכשירים כגון משחות, קרמים ותכשירים לניקוי מקומי שעשויים לסייע לשפר את מראה העור.

עובדות אודות קרטוזיס פילאריס

  • קרטוזיס פילאריס הוא מצב עור שכיח שיכול להופיע בשלבים שונים של החיים אצל מבוגרים, ילדים ובני נוער.
  • למרות שקרטוזיס פילאריס גורם לעור להפוך למחוספס וגבשושי, מצב זה לרוב אינו מזיק ואינו מלווה בכאבים.
  • מצב עור זה מכונה לעתים קרובות "עור עוף" או "עור תות" בשל המראה הדומה לעורו של האווז.
  • קרטוזיס פילאריס מופיע לרוב בגב הזרועות העליונות, כמו גם בירכיים, הלחיים והישבן.
  • הבליטות המופיעות כתוצאה מקרטוזיס פילאריס מוקפות לעיתים בעור אדמדם וקשקשי שבמקרים של עור יבש עלולות לגרד ולהיות מורגשות יותר.
  • תכשירים מסויימים לשימוש מקומי עשויים לסייע לשפר את מראה העור עם קרטוזיס פילאריס.

מה זה קרטוזיס פילאריס?

המאפיין העיקרי של קרטוזיס פילאריס הוא המראה הגבשושי הנראה כמו "עור עוף", המופיע על הזרועות העליונות, או על הירכיים, הלחיים והישבן. הבליטות עשויות להיות בצבע העור או בעלות גוון אדום, חום או לבן, ולעיתים הן עשויות להיות מוקפות בעור אדמדם וקשקשי.

אנשים הסובלים מקרטוזיס פילאריס ישימו לב לעיתים קרובות שהמצב מחמיר במהלך חודשי החורף, או בכל פעם שהעור נוטה ליובש. הבליטות הנוצרות בשל קרטוזיס פילאריס לרוב אינן גורמות לתחושת אי נוחות (למשל גירוד), אלא אם הן מושפעות מבעיות עור אחרות. מכיוון שלעיתים מבלבלים את הסימנים של קרטוזיס פילאריס עם בעיות עור דומות, כגון פסוריאזיס או אקזמה, מומלץ לפנות לרופא עור להתייעצות במידה ואתם חווים אחד מתסמינים אלו.

גורמים נפוצים להתפרצות קרטוזיס פילאריס

מרקם עור מחוספס וגבשושי נגרם לרוב מהצטברות של תאי עור מתים שבסופו של דבר סותמים את הנקבוביות (הידועות גם בשם זקיקי שיער). במקרה של קרטוזיס פילאריס, הצטברות של חלבון העור המכונה קראטין גורמת להופעת כתמים יבשים ובליטות דמויות פצעונים. כאשר זה קורה, הפתח של זקיק השערה נסתם, ומצב זה של מעין "פקק" בפתחי העור עלולים לגרום להיווצרות מרקם לא אחיד באזורים שונים בעור.

הסיבה מדוע ישנם אנשים מסויימים שלהם נטייה רבה יותר להצטברות קראטין מאחרים עדיין אינה ידועה, אולם רופאי עור רבים מאמינים שייתכן ומצב עור זה הינו גנטי. עבור בני נוער, ייתכן גם שהשינויים ההורמונליים יגרמו להתפרצות של קרטוזיס פילאריס בסביבות גיל ההתבגרות. רוב המקרים של קרטוזיס פילאריס ייעלמו מעצמם עם הגיל.

למי סיכוי גדול יותר לסבול מקרטוזיס פילאריס?

למרות שמצב העור המכונה קרטוזיס פילאריס מופיע לרוב אצל תינוקות, ילדים ובני נוער המצויים בשלבי גיל ההתבגרות, מצב זה משפיע לעתים קרובות גם על מבוגרים השייכים לקטגוריות מסוימות. לדוגמה, אם אתם סובלים מאקזמה - מצב עור המופיע לרוב בצורת פריחה אדומה ומגרדת עם שלפוחיות - ייתכן שיש לכם סבירות רבה יותר לחוות קרטוזיס פילאריס. גם לנשים עשויה להיות סבירות מעט גדולה יותר לסבול ממצב זה, כמו גם כל מי שיש לו היסטוריה משפחתית של אלרגיות ואסטמה.

גורמים אפשריים נוספים שעלולים להגביר את הסבירות לקרטוזיס פילאריס כוללים משקל גוף גדול יותר, כמו גם עור בהיר או בהיר מאוד. עם זאת, ההופעה של קרטוזיס פילאריס יכולה להשפיע על העור של אנשים בכל הגילאים ומכל מין או גזע.

מי יכול לאבחן קרטוזיס פילאריס?

רק רופא עור או איש מקצועות הרפואה יכולים לאבחן קרטוזיס פילאריס ולהעריך באופן מדויק את התסמינים. קרוב לוודאי שהרופא המטפל יבצע בדיקה גופנית של האזור הנגוע וישוחח אודות החששות שלכם בנוגע לתסמינים. נקודות דיון נוספות עשויות לכלול גם את ההיסטוריה הרפואית שלכם, ההיסטוריה המשפחתית וכל בעיית עור אפשרית או עובדות סביבתיות שעשויות לתרום להתפרצות קרטוזיס פילאריס. במידה ורופא העור אינו דורש מידע נוסף לשם אבחון מדויק, ייתכן ותתבקשו לחזור למעקב לצורך בדיקות נוספות.

בכל הנוגע לאבחון של קרטוזיס פילאריס, ישנה גם חשיבות למיקום ולאופן ההופעה של הבליטות. משום שבליטות אלו מופיעות לרוב בחלקים מסוימים של הגוף - במיוחד בזרועות העליונות - המיקום של הבליטות עשוי לסייע לרופא העור להחליט אם הבעיה היא אכן קרטוזיס פילאריס. אינדיקטורים נוספים לאבחון הם מידת החספוס של הבליטות, מידת היובש ומידת הכאב כאשר נוגעים באזור הנגוע.

אילו אפשרויות טיפול ישנן עבור קרטוזיס פילאריס?

מאחר ועור יבש עלול להחמיר את הסימפטומים של קרטוזיס פילאריס, לחות היא המפתח לשיפור המראה של הבליטות הקטנות המופיעות על הזרועות, הרגליים והישבן. ניתן להתייעץ עם רופא העור ולבקש המלצות בנוגע למוצרי טיפוח עדינים המעניקים לחות ומספקים פילינג עדין על מנת לסייע להחלקת וריכוך העור המחוספס והגבשושי. בנוסף, חשוב להיזהר כאשר משתמשים בפילינג, פילינג כימי נחשב בדרך כלל לבחירה אידיאלית ועדיף מפילינג פיזי, דוגמת פילינג משפשף, שעלול להחמיר את התסמינים.

אם אתם חושבים שייתכן ואתם סובלים מקרטוזיס פילאריס, תוכלו לפנות לרופא עור מוסמך שימליץ לכם על הטיפולים היעילים ביותר ושגרת טיפוח לעור שתסייע לשפר את המראה הכללי של העור. על מנת לסייע לכם ללמוד עוד אודות מצבי עור גבשושי ומחוספס, הכנו את המדריך היעיל הזה אודות כתמי עור מחוספסים וכיצד ניתן להיפטר מהם.

Message
Download Chrome