SPF
שמן סקוואלן לעור הפנים

סקירה כללית

בכל הנוגע למרכיבים התורמים לטיפוח העור, ישנה כמות עצומה של אפשרויות לבחירה. אולם אין סיבה שצמצום המרכיבים לאלו המתאימים לשגרת טיפוח המותאמת לעור שלכן תהיה משימה מסובכת. אנו ב-CeraVe אוהבים לשמור על הדברים פשוטים. התרכובות של המוצרים שלנו פותחו יחד עם רופאי עור והן כוללות מרכיבים שנבחרו בקפידה על בסיס מדעי. אחד המרכיבים של CeraVe שנוסה ונמצא כיעיל הוא שמן סקוואלן - מרכיב מרכזי בשמן ניקוי מקציף, תכשיר לניקוי על בסיס שמן מקציף להענקת לחות. במדריך זה נפרט את מגוון הסיבות לשילוב שמן מעניק לחות זה בשגרת הטיפוח היומיומית שלכם. קראו וגלו את היתרונות העיקריים של שמן סקוואלן, ההבדל בין squalene ל-squalane, ובנוסף תיהנו ממבחר עצות לבחירת מוצרי טיפוח הכוללים מרכיב עוצמתי זה.

עובדות אודות שמן סקוואלן בהקשר של טיפוח העור

 • שמן סקוואלן הוא שמן טבעי המשולב במוצרי טיפוח בשל היתרונות הענקת הלחות שלו.
 • שמן סקוואלן (squalane) הוא הצורה הרוויה של סקוואלן (squalene), מרכיב מפתח בסבום (חלב - השומנים הטבעיים בעור).
 • למרכיב זה תכונות מרככות שעשויות לסייע להחליק ולרכך את העור.
 • משום שמרכיב זה הוא לא קומודוגני, שמן סקוואלן אינו גורם לסתימת הנקבוביות. בנוסף, שמן זה מחקה את השומנים הטבעיים של העור ומתאים לסוגי עור רבים (כולל עור רגיש).
 • שמן סקוואלן נכלל לעתים קרובות כחומר לחות במוצרי טיפוח לעור יבש, עור בוגר, ועור עם בעיות כגון אקזמה ופסוריאזיס.

המדע שמאחורי שמן סקוואלן

לפני שנעמיק בפירוט היתרונות של שמן סקוואלן, להלן מספר עובדות מפתח על מרכיב זה, החל מההבחנה החשובה בין סקוואלן (squalane) לעומת סקוואלן (squalene).

מה זה סקוואלן (squalene)?

סקוואלן (עם "e") הוא שמן נוזלי חסר צבע ונטול ריח המסווג כשומן בלתי רווי (polyunsaturated fat). חומר שמנוני זה מיוצר באופן טבעי על ידי בלוטות החלב (שמן) בגוף. זהו מרכיב מפתח בסבום, לצד טריגליצרידים, שעוות אסטרים (wax esters) וחומצות שומן. על פי מחקרים, סקוואלן מהווה כ- 12% מהשומנים היוצרים את החלב (סבום) האנושי.1 החלב חיוני לבריאות העור הכללית משום שהוא מסייע לשמן את העור ומאפשר לעור לשמור על רמות הלחות הנחוצות.

למרות שהגוף מייצר סקוואלן, מחקרים מראים ששמן טבעי זה פוחת עם הגיל (במיוחד לאחר גיל 30),2 מה שעלול לתרום לעור להפוך ליבש ומתקלף ובעל תחושת מתיחות, גירוד וחוסר נוחות. למרבה המזל, סקוואלן זמין גם ממקורות חיצוניים, כגון התזונה שלנו.

מהו שמן סקוואלן (squalane oil)?

סקוואלן (עם "a") הוא הצורה הרוויה של סקוואלן. על פי קליבלנד קליניק, סקוואלן (בצורתו הטבעית) נוטה יותר לחמצון.3 מסיבה זו, על מנת להפוך אותו למתאים לשימוש במוצרי טיפוח, סקוואלן (squalene) עובר תהליך להפוך אותו ליציב יותר ובצורתו היציבה יותר הוא מוכר בשם סקוואלן (squalane). תהליך זה ידוע בשם הידרוגנציה.

הערה: במקור, שמן סקוואלן בודד ממקורות מן החי (במיוחד משמן כבד כרישים). אולם בשל סיבות אתיות מקורו של סקוואלן כיום הוא בעיקר מצמחים עשירים בשומנים (כגון זיתים, אמרנט וזרעי ענבים). במוצרי CeraVe שמן הסקוואלן הינו 100% ממקורות צמחיים.

5 יתרונות של שמן סקוואלן במוצרים לטיפוח העור

לשמן סקוואלן יתרונות רבים שעשויים לסייע לכן להשיג את מטרות הטיפוח הרצויות. קראו ולמדו אודות מספר היתרונות המשמעותיים של סקוואלן למראה עור בריא.

 1. הוא מעניק לחות באופן יעיל לעור

  על מנת שהמראה והתחושה של העור יהיו מיטביים חיוני שלעור תהיה לחות מספקת. כאשר מורחים את שמן הסקוואלן באופן מקומי הוא מסייע לשפר את רמות הלחות העור, להפחית את אובדן הלחות ולסייע במניעת התייבשות העור. שימוש קבוע במוצרים הכוללים מרכיב זה עשוי לסייע לתמוך במראה עור גמיש, זוהר וצעיר.
 2. הוא אינו סותם את נקבוביות העור

  מבחינה טכנית הסקוואלן הוא שמן, מה שעלול לגרום לחלקנו לחשוש האם הוא עלול לגרום להתפרצויות אקנה. אולם, שמן סקוואלן הוא לא-קומדוגני ומסיבה זו הוא אינו גורם לסתימה של הנקבוביות או תורם להתפרצויות אקנה. תרכובות מוצרי טיפוח המכילות סקוואלן הן בעלות מרקם קליל ולא שומני המתאים לשימוש גם על עור שמן ועור הנוטה לאקנה.
 3. הוא מתאים למגוון סוגי עור

  מכיוון ששמן סקוואלן מחקה את השומנים הטבעיים בעור, הוא לרוב מתקבל היטב על ידי רוב סוגי העור. ממצאי מחקרים מצביעים על כך ששמן סקוואלן עשוי להיות מרכיב מועיל לטיפוח העור לבעלי עור יבש, עור הנוטה לאקזמה ועור רגיש הנוטה לגירוי. 2,4
 4. הוא מסייע לרכך ולהחליק את העור

  שמן סקוואלן הינו חומר מרכך עוצמתי ובשל כך הוא מציע יתרונות להחלקת וריכוך העור. הוא נספג במהירות ובקלות, מבלי להותיר שאריות שומניות. יתרונות אלו הופכים את סקוואלן למרכיב מעולה במוצרי טיפוח לעור עבור כל אלו שלהן עור מחוספס ולא אחיד.
 5. הוא מסייע לשפר את המראה של סימני הזדקנות נראים לעין

  העור שלנו חשוף כל העת לגורמי לחץ סביבתיים שעלולים לגרום לנזק בשל רדיקלים חופשיים ולעקה חמצונית, שבתורם עלולים להוביל לסימנים גלויים של הזדקנות העור, כגון קמטים, קמטים עדינים ומרקם עור מחוספס. תרכובות הכוללות שמן סקוואלן המעניק לחות, עשויות לסייע לשפר את המראה של חלק מסימני הזדקנות אלו. מסיבה זו, תוכלו למצוא את שמן סקוואלן לעתים קרובות כמרכיב מרכזי בתרכובות לטיפוח העור שבהן הוא משולב על מנת לסייע השגת מראה ותחושה של  עור רך וגמיש יותר.

מוצרי CeraVe המשלבים שמן סקוואלן

שמן ניקוי מקציף

אם אתם מחפשים תכשירי ניקוי המתאימות לעור יבש עד יבש מאוד, אנו ממליצים לכן לנסות את שמן ניקוי מקציף שלנו. שמן ניקוי קליל זה משלב מרכיבים מבוססי שמן וחומרים פעילי שטח (סורפקטנט) על מנת לנקות את העור ביעילות מבלי להותיר שאריות שומניות. בנוסף לשמן סקוואלן, תכשיר ניקוי זה משלב גם מרכיבים מועילים נוספים כגון טריגליצרידים, חומצה היאלורונית וסרמידים. התרכובת מסירה בעדינות מזהמים מבלי לפגום במחסום העור או להותיר את העור מתוח וחשוף למזהמים. התכשיר נשטף בקלות, לא-קומדוגני ומתאים לשימוש על עור רגיש, עור נוטה לאקזמה ותינוקות (מגיל 3 חודשים ואילך).

כיצד להשתמש בשמן ניקוי מקציף

ניתן להשתמש בשמן ניקוי זה המשלב סקוואלן כשלב הראשון בשגרת טיפוח העור ביום ובלילה. על מנת להשתמש בו יש להרטיב את העור במים חמימים ולעסות בעדינות את המוצר על העור. המרקם הקליל יהפוך משמן לקצף עדין. לאחר מכן, יש לשטוף היטב את הפנים ולהשתמש במגבת נקייה ורכה על מנת לייבש את העור.

בניגוד לחומרי ניקוי מבוססי שמנים רגילים, בתרכובת נטולת שאריות זו יכולה לשמש לבדה כתכשיר הניקוי העיקרי שלכם - כלומר אין צורך לנקות שוב עם תכשיר ניקוי על בסיס מים (מה שמכונה גם "ניקוי כפול"). לאחר הניקוי יש להמשיך את שגרת הטיפוח שצריכה לשלב שימוש בקרם לחות לפנים עם קרם הגנה בעל טווח רחב SPF 30 (ליום). זכרו תמיד למרוח מחדש קרם הגנה לפי הצורך במהלך היום.

כיצד לשלב את שמן הסקוואלן בשגרת הטיפוח שלכם

ככלל, מומלץ למרוח מוצרי טיפוח המכילים שמן סקוואלן ראשית מהתרכובות הקלילות יותר ולהמשיך עם התרכובות הכבדות יותר. אולם, השימוש הנכון בשמן סקוואלן עשוי להשתנות בהתאם לכל מוצר ספציפי. מסיבה זו, חשוב לקרוא בעיון את ההוראות לפני השימוש במוצרים המכילים שמן סקוואלן. לשאלות נוספות, פנו לייעוץ עם רופא עור מוסמך אשר יוכל להעריך את עורכם ולהעניק לכם המלצות מותאמות אישית על מוצרים הכוללים שמן סקוואלן הטובים ביותר לעור. 

  1. Pappas A. “Epidermal surface lipids.” Dermatoendocrinol. 2009 Mar;1(2):72-6. doi: 10.4161/derm.1.2.7811. PMID: 20224687; PMCID: PMC2835894.
  2. Sethi A, Kaur T, Malhotra SK, Gambhir ML. “Moisturizers: The Slippery Road.” Indian J Dermatol. 2016 May-Jun;61(3):279-87. doi: 10.4103/0019-5154.182427. PMID: 27293248; PMCID: PMC4885180.
  3. “What Is Squalane?” Cleveland Clinic, 10 Feb. 2023.
  4. “Skin Care Tips, Tricks and Trends With Melissa Piliang, MD.” Cleveland Clinic, 8 Jun. 2022.
Message
Download Chrome