SPF
Banner Image

סקירה כללית

למרות שעור קשקשי עלול להופיע בכל מקום על הפנים או הגוף, לרוב הקשקשים יופיעו על הרגליים, הידיים וכפות הרגליים. על פי מחקר, להופעת כתמי קשקשים על העור יכולים להיות מספר גורמים, כגון עור יבש או בעיות עור כגון אקזמה ופסוריאזיס.2 במידה ולאחרונה חוויתן קשקשים על העור ייתכן וכדאי שתפנו להתייעצות עם רופא שיסייע בזיהוי הגורם. רופא עור מוסמך, למשל, יכול להציע הדרכה מותאמת אישית על שגרת הטיפוח הנכונה שתוכל לסייע לטפל בכתמי העור ובקשקשים ולהחזיר מראה בריא לעור. להלן פירוט של מספר גורמים אפשריים להופעת קשקשים בעור.

גורמים אפשריים להופעת כתמי עור עם קשקשים

  • עור יבש
  • אקזמה
  • פסוריאזיס
  • קשקשים
  • קרנת עור אקטינית
  • איכתיוזיס פשוטה
  • פטרת כף הרגל

מהו עור קשקשי?

"עור קשקשי" הוא מונח המשמש לתיאור עור בעל מראה יבש ומחוספס עם פתיתים גדולים דמויי קשקשים. לפעמים זה יכול להיות מלווה בקילוף, גירוד, אדמומיות, רגישות ושינוי צבע העור. עור קשקשי עשוי להופיע בכל מקום בגוף אך הוא נפוץ באזורים המועדים ליובש, כגון כפות הידיים, כפות הרגליים, המרפקים, הפנים והרגליים.

להבין את האופן בו העור שלנו מתפקד

ישנן מגוון סיבות אפשריות לכך שהעור הופך ליבש וקשקשי, אך על מנת באמת להבין סיבות, חשוב קודם כל להסביר את האופן בו העור שלנו מתפקד. העור הוא האיבר הגדול ביותר של הגוף והוא מורכב משלוש שכבות עיקריות הפועלות יחד על מנת לסייע להגן על הגוף מפני חיידקים וגורמים מזיקים סביבתיים אחרים. שלוש השכבות הללו ידועות בשם האפידרמיס (השכבה העליונה), הדרמיס (השכבה האמצעית) וההיפודרמיס (השכבה התחתונה השומנית). לכל אחת משכבות אלו תפקיד ייחודי בשמירה על מראה העור ובריאותו.

מהו מחסום ההגנה של העור?

השכבה החיצונית של העור (האפידרמיס) אחראית לתפקודים חיוניים רבים. שכבה זו כל הזמן מחדשת את עצמה, משילה תאי עור מתים על מנת לפנות מקום לתאים חדשים. האפידרמיס מכיל גם את מחסום העור (שכבת הקרנית) בחלקו החיצוני ביותר. מחסום הגנה טבעי זה מכיל ליפידים חשובים (כגון סרמידים) ומשמש כשומר הסף העיקרי בין העור לסביבה החיצונית – הוא שומר על הלחות בתוך העור וגורמי גירוי מזיקים מחוץ לעור. ממצאי מחקרים מצביעים על כך שהיחלשות מחסום העור עלולה להוביל למספר בעיות עור, כולל עור יבש, מגרד, מתקלף או קשקשי.3

מה גורם לעור להפוך לקשקשי?

עור יבש וקשקשי הוא לרוב תוצאה של שילוב של גורמים, כמו האטה בתחלופת תאי העור או גורמי לחץ סביבתיים. אם העור שלכן הופך לפתע לקשקשי, אנו ממליצים לפנות לרופא עור מוסמך לקבלת הערכה מקצועית. רופאי העור יכולים לסייע באיתור הגורם העיקרי להופעת הקשקשים בעור ולהציע הדרכה מותאמת אישית כיצד תוכלו לשקם את העור ולהחזיר לעור מראה בריא. להלן תוכלו למצוא הסבר אודות כמה מהסיבות הנפוצות להופעת עור קשקשי על מנת שתוכלו להבין טוב יותר את בעיית העור הזו.

עור יבש

כתמי עור בעלי קשקשים עשויים להיות קשורים לפגיעה במחסום העור. אם מחסום ההגנה על העור אינו מתפקד כראוי, העור עלול לאבד יותר מדי לחות ובסופו של דבר להפוך ליבש (תופעה הידועה בשם הידוע קסרודרמה). במקרים מסוימים, יובש יכול להיות מלווה בעור קשקשי. גורמים שעשויים להשפיע על עור יבש כוללים את תהליך ההזדקנות הטבעי (במיוחד לאחר גיל 60), חשיפה ממושכת לאקלים עם רמות לחות נמוכות, גנטיקה, מצבים בריאותיים מסוימים ושטיפת ידיים לעיתים תכופות. לקבלת מידע נוסף, עיינו במדריך שלנו להבנת הסיבות הנפוצות להופעת עור יבש וקילופים בעור הפנים.

אקזמה

על פי האגודה הלאומית לאקזמה, ישנם לפחות 31 מיליון אמריקאים שחווים צורה כלשהי של אקזמה.4 מצב עור כרוני זה מתחיל לעתים קרובות בילדות ונחשב לתוצאה של מערכת חיסונית פעילה מדי (אם כי גורמים סביבתיים ספציפיים עשויים גם הם לעורר התפרצות אקזמה). אקזמה גורמת בדרך כלל להופעת כתמים יבשים וקשקשים והפיכת העור למחוספס ואדמומי לצד תחושת גירוד וחוסר נוחות. פעמים רבות זה בא לידי ביטוי בקמטים בעור - במיוחד מאחורי המרפקים והברכיים - אבל עלול להופיע בכל מקום בגוף.

פזוריאזיס

קליבלנד קליניק מגדירה פסוריאזיס כמצב עור קשקשי כרוני שכיח הגורם לפריחה בעור המלווה בכתמי קשקשים מגרדים בצבע לבן – כסוף.5 פסוריאזיס מופיע לרוב באזור הברכיים, המרפקים, הקרקפת והגב התחתון. בעיית עור זו נוטה להתרחש במחזוריות (המכונה "התפרצויות") וההתמודדות עימה דורשת לרוב טיפול מתמשך.

קשקשים

קשקשים (ידועים גם בשם seborrheic dermatitis, seborrheic eczema, או seborrheic psoriasis) הינם מצב עור הגורם להתקלפות העור והופעת קשקשים בעיקר באזורים שומניים בגוף, דוגמת הקרקפת. לפי מאיו קליניק,6 אנשים הסובלים מבעייה זו עלולים לחוות קשקשי עור על הפנים שלהם - במיוחד באזור הגבות, צידי האף ומאחורי האוזניים.

קרנת עור אקטינית

קרנת עור אקטינית גורמת להופעת כתמים מחוספסים וקשקשים על העור, שלדברי מאיו קליניק נגרמים מחשיפה רבה לשמש.6 כתמי קשקשים אלו מופיעים לרוב בקרב מבוגרים מעל גיל 40 ונוטים להשפיע על אזורי הפנים, קדמת הזרוע, הקרקפת, השפתיים, האוזניים וגב כף היד.

הערה: על מנת לסייע בהגנה על העור מקרני השמש המזיקות, בכל גיל, חשוב להקפיד על שימוש באמצעי הגנה יומיומיים, כולל שימוש בקרם הגנה בעל טווח רחב, הימנעות מאור שמש ישיר בין השעות 10:00-14:00, חיפוש צל במידת האפשר, ולבישת ביגוד מגן (כגון כובעי ומשקפי שמש). למדו עוד על אופני ההגנה מפני השמש עם רופאת העור המוסמכת ד"ר סג'אל שה (Sejal Shah) במדריך שלנו המשווה בין מסנני קרינה מינרליים ומסנני קרינה כימיים.

איכתיוזיס פשוטה

איכתיוזיס פשוטה הינה בעייה גנטית של הופעת עור קשקשי המתרחשת לרוב לראשונה במהלך הילדות. בעיית עור זו גורמת לתהליך ההשרה הטבעי של העור להאט, מה שמוביל להצטברות של תאי עור מתים על פני העור. גושים אלה של תאים מתים מתוארים לעתים קרובות כדומים לקשקשי דגים. על פי האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה7 (AAD), כתמים קשקשיים אלה הינם לרוב עבים ויבשים מאוד, ונוטים להתפתח באזור המרפקים והרגליים התחתונות.

פטרת כף הרגל

למרות שעור קשקשי יכול להיגרם כתוצאה מיובש כללי או מצב עור קשקשי, ישנן גם אפשרויות אחרות. אם אתן חוות עור קשקשי בכפות הרגליים שלכן, למשל, זה עשוי, במקרים מסוימים, להיות סימן לפטרת כף הרגל, הנגרמת על ידי פטריה ומשפיעה בדרך כלל על כפות הרגליים.8

הערה: אם אתן חושדות שייתכן והעור היבש או הקשקשי שלכן הוא תוצאה של מחלה בסיסית או בעיית עור, חשוב שתיוועצו עם רופא עור מוסמך שיוכל להעריך את מצב העור ולהציע את אפשרויות הטיפול היעילות ביותר.

מה מסייע בשיפור מראה עור יבש וקשקשי?

ההמלצה של קליבלנד קליניק לטיפול בעור יבש וקשקשי, היא שגרת טיפוח שנועד לסייע בשיקום רמות הלחות של העור. הם מציעים למרוח בקביעות קרם לחות נטול ריח ובעל פעולה עדינה המכיל מרכיבים דוגמת חומצה היאלורונית, סרמידים וגליצרין. 8 אם אינכן בטוחות כיצד להתחיל, היוועצו עם רופא עור מוסמך שיוכל לסייע לכן לזהות את הגורמים להופעת העור הקשקשי ולהציע לכן שגרת טיפוח המותאמת למצב העור שלכן.

רופא העור עשוי להמליץ גם על שינויים באורח החיים – למשל, הימנעות ממקלחת חמות וארוכות - ומוצרי טיפוח המספקים פעולת פילינג עדינה. מוצרי הטיפוח עשויים לכלול מוצרים שהתרכובת שלהם כוללת מרכיבים דוגמת חומצה סליצילית וחומצה לקטית, המסייעים בהחלקת העור והרגעת תחושת היובש והקשקשים. במקרים בהם העור הפך לקשקשי יש תמיד לטפל תחת ניהול ופיקוח של רופא מוסמך.

Message
Download Chrome