SPF
עור יבש ומחוספס

סקירה כללית

אם אתם חווים הופעה של כתמי עור יבשים, אתם לא לבד. עור יבש הוא בעיה נפוצה המשפיעה על אנשים בכל הגילאים - כולל מעל 50% מהמבוגרים מעל גיל 40.1 בעיה זו עלולה להשפיע הן על עור הפנים והן על הגוף והיא באה לידי ביטוי לעיתים קרובות בצורה של כתמי עור יבשים בעלי קשקשים על הרגליים, עור בצד האחורי של הזרועות והירכיים, או עור מחוספס באזור הפנים והצוואר. פעמים רבות הסיבה להופעת כתמי עור גסים אלה היא יובש מוגזם, אך ישנם גורמים רבים שעלולים לפגום במראה ובריאות העור. על מנת לסייע לכם להבין את הבעיה וכיצד ניתן לטפל בה, ריכזנו כן מספר עובדות חשובות. בנוסף צירפנו מספר עצות פשוטות ויעילות לטיפוח העור שיסייעו לכם להשיג מראה עור חלק ובריא יותר.

ממה רצוי להימנע אם יש לכם עור יבש ומחוספס?1

מאיו קליניק2 ממליצה לאלו המתמודדים עם הופעת כתמי עור יבשים להימנע מחמשת הדברים הבאים:

 • מקלחות חמות וארוכות
 • סבונים הכוללים מרכיבים "קשים"
 • קרצוף נמרץ וקילוף יתר
 • מוצרים בעלי ריח חזק
 • בדים מגרדים וביגוד צמוד

מה גורם להופעת כתמי עור יבש?

הצעד הראשון בטיפול בכתמי עור יבש הוא להבין את הגורם להופעתם. כשמדובר בעור יבש, עשויים להיות מספר גורמים שמשפיעים, החל מגנטיקה ועד שטיפת יתר של העור. בהמשך תוכלו לקרוא וללמוד עוד על ההשפעות האפשריות שייתכן ותורמות למרקם עור להפוך למחוספס וגבשושי.

יובש עונתי וזמני

עור שהתחושה שלו מחוספסת (במיוחד בכפות הידיים והרגליים) נגרם לרוב ממצב של יובש זמני בעור, הנובע מאובדן יותר מדיי לחות בעור. שינויים עונתיים עלולים לגרום ליובש מוגבר, במיוחד במהלך חודשי החורף הקרים והיבשים כאשר הטמפרטורות נמוכות כמו גם רמות הלחות באוויר. על פי סקר אחד שנערך על ידי CeraVe, 77% מהמשתתפים דיווחו על עור יבש בעונת החורף ו-41% דיווחו על תחושת גירוד.3

גנטיקה

 ממצאי מחקרים מצביעים על כך שייתכן שיש מרכיב גנטי לעור יבש.4 במילים אחרות, אם קרוב משפחה מתמודד עם בעיית עור יבש, ייתכן וישנה סבירות רבה יותר שגם אתן תחוו זאת. 

גיל

העור מחדש את עצמו באופן טבעי ומסיר תאי עור מתים; עם זאת, תהליך זה יכול להאט עם הגיל (במיוחד לאחר גיל 40). כאשר זה קורה, האטה זו עלולה לגרום להצטברות של תאי עור מתים שמובילים להופעת כתמי עור יבשים וקילופים בעור.

 

מגע עם אלרגנים

חשיפה לאלרגנים עלולה לגרות את העור של אנשים מסוימים ולגרום להופעת כתמי עור מחוספסים ויבשים על הפנים או הגוף. זה מכונה לעתים קרובות בשם דלקת עור ממגע (contact dermatitis), בעיית עור שעלולה לגרום לתחושת גירוד, אדמומיות ויובש לאחר שהעור בא במגע עם אלרגן (כגון מתכות תכשיטים או חומרי ניקוי מסוימים).

 

 

אורח חיים ושגרות טיפוח 

פעולות והתנהגויות יומיומיות רבות עלולות להשפיע על המראה והתחושה של העור שלכן, לדוגמה שטיפת יתר של העור עם תכשירי ניקוי "קשים" או מקלחות חמות וארוכות מדיי. פעולות אלו עלולות להסיר מהעור שומנים טבעיים ולהוביל ליובש. על פי קליבלנד קליניק, גם התייבשות עלולה למלא תפקיד בהופעת עור יבש ומחוספס.4

 

כיצד נראים כתמי עור יבש?

המראה של כתמי עור יבש עשויים להשתנות במראה ובתחושה. במקרים רבים הם יהיו בעלי צבע אדום, לבן או חום והעור יהפוך לבעל מראה עמום ומתקלף. כתמי עור יבש עלולים גם להיות עם קשקשים וזה תלוי בגורם שלהם. חלק מהכתמים יהיו קטנים יותר וממוקדים באזור אחד, בעוד אחרים עלולים להופיע על פני מספר אזורים בגוף, להיות גדולים יותר ובעלי צורה לא סדירה.

הצבע של כתמי העור עשוי לעיתים להוות סמן לגורם שלהם. אולם חשוב לזכור: רק הרופא המטפל או רופא העור יכולים להעריך את מצב העור ולבצע אבחנה מדויקת. במידה ואתן מתמודדות עם עור יבש והופעת כתמים בעלי סדקים שהינם מדממים או כואבים, חשוב לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי.

באילו מקומות בגוף יכולים להופיע כתמי עור מחוספס?

כתמי עור יבש ומחוספס עלולים להופיע בכל מקום על הפנים או הגוף. אולם חשוב לזכור שלכל אחד ואחת עור ייחודי ולכן המיקום של הכתמים על העור עשוי להשתנות. להלן מספר אזורים בגוף בהם כתמי עור מחוספס עלולים להופיע.

 • פנים

  הפנים שלנו הן לרוב אחד הדברים הראשונים שאנשים שמים לב אליהם בנו. מכיוון שקשה להסוות כתמי עור יבש ומחוספס על הפנים, ישנם אנשים שירגישו חוסר נוחות ומודעות עצמית רבה מדיי לקיומם של כתמים אלה והמראה שלהם.
 • ידיים

  הידיים שלנו חשופות למגוון גורמים סביבתיים מזיקים לאורך היום, כמו שטיפת ידיים, מגע עם כימיקלים ותנאי מזג אוויר קשים. גורמים אלה ודומים להם עלולים להסיר לחות מהעור ולהוביל להופעת עור יבש ומחוספס.
 • כפות הרגליים

  עור כפות הרגליים עלול להיות מועד לשפשוף ולהופעת יובש. עור מחוספס בכפות הרגליים עלול להיות מלווה גם ביבלות הנוצרות בשל החיכוך הנגרם מנעילת נעליים, כמו גם עקבים סדוקים בשל התמיכה של כפות הרגליים במשקל הגוף.
 • מרפקים וברכיים

  מרקם עור מחוספס וגבשושי פעמים רבות שכיח בעור שסביב המפרקים, כגון אזור המרפקים והברכיים. מריחת משחה טיפולית או קרם עשיר, דוגמת CeraVe Healing Ointment, הינה אחת הדרכים היעילות לסייע בהפחתת היובש באזורים אלו של המרפקים והברכיים.
 • צוואר

  לגברים שמתגלחים באופן קבוע, עור מחוספס בצוואר עלול להיות תוצאה של כוויות כתוצאה מהחיכוך של התער או בשל שערות חודרניות. אם אתם מתגלחים לעתים קרובות באזור זה, רצוי לפנות לרופא העור להערכת מצב העור ואיתור סימנים של דלקת זקיקים (המכונה גם "דבללת" ובאנגלית "barber’s itch").

כיצד לטפל בכתמי עור יבש ומחוספס

כעת, לאחר שיש לכן מושג טוב יותר מה גורם להופעת כתמי עור יבש והאזורים בהם הם עלולים להופיע, בואו נעמיק באפשרויות הטיפול בבעיה זו. מאחר ועור יבש הוא הגורם העיקרי להופעה של כתמי עור מחוספס, אנו ממליצים להשתמש בתכשירים הכוללים מרכיבים המסייעים להרגעת העור, שמירה על מחסום ההגנה של העור (כגון סרמידים), ומספקים ניקוי פילינג עדין (כגון חומצה סליצילית וחומצה לקטית). כאשר משתמשים במרכיבים אלה יחד כחלק משגרת טיפוח עקבית ומקיפה, השילוב של לחות ופילינג עשוי לסייע בשיפור המראה והתחושה של כתמי עור יבש ומחוספס.

בהמשך תוכלו לקרוא ולגלות עצות נוספות לטיפוח העור, לניהול וטיפול בכתמים עור יבש ומחוספס ושיקום מראה העור לקבלת עור חלק ומלא לחות.

 

מרחו באופן קבוע קרם לחות

אחת הדרכים לטפל ולשפר את המראה והתחושה של כתמי עור יבש ומחוספס ולרכך אותם היא שימוש במוצרי טיפוח המספקים לחות. אנו ממליצים למרוח קרם לחות מדי יום על עור נקי ולח מעט (לאחר הרחצה) על מנת לסייע לאטום את הלחות בתוך העור. 

 

בחרו מוצרים המציעים פעולת פילינג עדינה 

מכיוון שכתמי עור יבש ומחוספס עלולים להיגרם מהצטברות של תאי עור מתים, השימוש בקרמים או תחליבי פילינג עשוי להועיל. חפשו מוצרים המכילים מרכיבי פילינג כימי, כגון חומצה סליצילית וחומצה לקטית. אלו מסייעים לשפר את פעולת הפילינג הטבעית המתרחשת בעור על ידי המסה עדינה של תאי עור מתים והסרתם מפני השטח של העור.

לאלו המתמודדים עם עור יבש בעל מרקם מחוספס וגבשושי, אנו ממליצים להשתמש במוצרים לעור מחוספס וגבשושי - כגון, קרם להחלקת העור של CeraVe . למוצרים אלו תרכובות נטולות ריח הכוללות חומצה סליצילית וחומצה לקטית שנועדו לשפר את מרקם העור של עור יבש מאוד, מחוספס וגבשושי על ידי פעולת פילינג והענקת לחות לעור.

אל תזניחו את טיפוח הגוף

כתמי עור יבש ומחוספס עלולים להופיע בכל אזורי הגוף ולכן חשוב לבחור מוצרים שבהם תרכובות לטיפוח הגוף המתאימות לצרכי העור הייחודי שלכן. לדוגמה, אנו ממליצים על תכשירי ניקוי גוף עדינים המשלבים שלושה סרמידים חיוניים וחומצה סליצילית, כגון תחליב ניקוי להחלקת העור, המיועד לעור מחוספס וגבשושי.

השתמשו בתכשיר ניקוי עדין שאינו מייבש

לטיפול בכתמי עור יבש המופיעים באזור הפנים, אנו ממליצים לבחור בתרחיץ פנים עדין המשלב מרכיבי לחות, כגון סרמידים וחומצה היאלורונית. תחליב ניקוי להחלקת העור, לדוגמה, כולל את כל המרכיבים הללו, בתוספת חומצה סליצילית לפילינג עדין. מוצר זה נועד לנקות, לרכך ולהפוך את העור לחלק יותר - מבלי לפגום במחסום ההגנה הטבעי של העור. אפשרויות נוספות של תכשירי ניקוי עדין לעור יבש הן תחליב ניקוי מזין המשלב חומצה היאלורונית, ותחליב ניקוי מקציף המשלב חומצות אמינו.

הגנו על העור שלכם מפני תנאי מזג אוויר קשים

אם אתם נמצאים באזור בו מזג האוויר קר ויבש, ייתכן ותפיקו תועלת מלבישת ביגוד מגן, כגון כפפות וצעיפים. בנוסף, שימוש בקרם ידיים מזין, דוגמת קרם הידיים המשקם של CeraVe, עשוי לסייע להעניק לחות ולהרגיע את תחושת היובש בידיים בכל מקום.

חפשו מוצרים שהינם נטולי ריח

כימיקלים ריחניים עלולים לגרום לגירוי לאלו שלהם עור מחוספס ויבש. אנו ממליצים לבחור מוצרים הכוללים תרכובות נטולות ריח, שנבדקו לאלרגיות ופותחו בעזרתם של רופאי עור.

טפלו בעור שלכם בעדינות

בעת רחצה, רצוי להשתמש במים פושרים (לא חמים) ולהגביל את משך המקלחת ל-5 עד 10 דקות על מנת להימנע מהסרה של השומנים הטבעיים מהעור. גם מכשיר אדים עשוי להועיל לשמור על רמות הלחות באוויר בבית.

 

הערה
במקרים רבים, שימוש בקרם בעל תרכובת ייחודית לטיפול בעור מחוספס וגבשושי באופן יומיומי עשוי לסייע להחזיר לעור מראה חלק ותחושת רכות. עם זאת, אם מוצרי הטיפוח והלחות הללו אינם משפרים את המראה של העור, או שאתם חוששים שייתכן שמדובר בבעיית עור – מומלץ לפנות לקבלת עזרה מרופא עור. רופא העור יכול לאבחן את הגורם המשמעותי להופעת כתמי העור והיובש ולהציע אפשרויות טיפול נוספות.

Message
Download Chrome