SPF
מרכיבים לטיפוח עור יבש

סקירה כללית

עור יבש נגרם מאובדן לחות וזה עלול לנבוע מגורמים פנימיים או חיצוניים (כגון גיל, אקלים או מצבי עור מסוימים). חוסר לחות בעור עלול להוביל לבעיות עור שונות – דוגמת עור מחוספס, יבש ובעל מראה מתקלף. עור יבש עשוי גם לגרום לתחושת אי נוחות ורגישות, הוא עלול לגרד או להרגיש מתוח. למרבה המזל, שגרת טיפוח יומית המשלבת מרכיבים עדינים ומעניקי לחות עשויה לסייע במניעת אובדן לחות ולהקל על עור יבש. מוצרי CeraVe, שפותחו בעזרת רופאי עור, כוללים מרכיבים שנבחרו בקפידה - כולל שלושה סרמידים חיוניים, ניאצינאמיד וחומצה היאלורונית. בהמשך תוכלו לקרוא פירוט של מספר ממרכיבי טיפוח העור המובילים שלנו לעור יבש, כמו גם עובדות חשובות שיסייעו לכן להבין באופן טוב יותר את המאפיינים של עור יבש ולסייע לכן להשיג חזרה עור חלק, מלא לחות ובעל מראה בריא.

מרכיבי CeraVe לשילוב בשגרת טיפוח העור היבש שלכן

 • סרמידים
 • חומצה היאלורונית
 • ניאצינאמיד
 • דימתיקון
 • חמאת שיאה
 • אוריאה
 • חומצה אלפא-הידרוקסית

טיפוח עור: הבנת העור היבש

הבנת הצרכים הייחודיים של העור היבש הוא הצעד הראשון והחשוב שיאפשר לכן לטפל בו. אם כן, לפני שנוכל להעמיק בפירוט רשימת המרכיבים שלנו, נכסה להלן מספר עובדות בסיסיות אודות עור יבש, החל במראה של עור יבש וכן מספר מהגורמים שעלולים ומובילים להופעת יובש בעור.

מדוע העור שלי כל כך יבש?

עור יבש נגרם בשל מחסום עור מוחלש. המחסום הוא שכבת ההגנה של העור השומרת על הלחות בתוך העור ומונעת חדירה של גורמים מזיקים. מחסום הגנה זה הוא קו ההגנה הראשון של הגוף מפני הסביבה החיצונית וכאשר המחסום ניזוק זה עלול לאפשר ללחות, שנחוצה לעור, "לברוח" ולגרום להופעת יובש ולבעיות עור אחרות.

על פי ממצאי מחקרים, ישנם גורמים רבים שיכולים להשפיע על מחסום הלחות של העור. חלקם כוללים רמות לחות נמוכות, טמפרטורות קרות, גיל, בעיות עור קיימות ותרופות מרשם מסוימות.על פי מאיו קליניק, ההרגלים היומיומיים שלכן עשויים גם הם למלא תפקיד בתפקוד מחסום העור, ומכאן בהופעת יובש בעור. לדוגמה, שימוש במוצרי טיפוח קשים ומייבשים או מקלחות חמות וארוכות הוכחו שניהם כמחמירים מצבי יובש.1

מהם חלק מהסימנים לעור יבש?

עור יבש יכול להשפיע על התחושה והמראה של העור במספר אופנים. כפי שהוזכר מעלה, עור יבש יכול להרגיש מתוח, מגרד ולגרום לאי נוחות. בנוסף הוא עלול להיות בעל מראה עמום, מתקלף או בעל מרקם מחוספס. העור גם עלול להפוך לרגיש יותר ותיתכן תחושת עקצוץ או שריפה לאחר מריחת מוצרי טיפוח. יובש בעור יכול גם להבליט קמטים עדינים וקמטים על הפנים.

מה ההמלצה של רופאי העור לטיפול בעור יבש?

העור היבש הוא ייחודי אצל כל אחת ואחד מאיתנו ולכן חשוב למצוא את המוצר או הטיפול שהכי מתאימים לצרכי העור האישיים שלכן. התייעצות עם רופא עור מוסמך היא הדרך הטובה ביותר לקבל ייעוץ מותאם אישית הכולל אפשרויות טיפול להקלה על העור היבש. עם זאת, ישנן מספר שיטות מומלצות המוסכמות לרוב על ידי המומחים.

מאיו קליניק, למשל, ממליצים לבחור במוצרי טיפוח נטולי ריח ולא-קומדוגניים. בנוסף מומלץ להגביל את משך המקלחת ל- 5 עד 10 דקות בלבד ולהשתמש במים פושרים (לא חמים) בעת הרחצה.1.2 שגרת טיפוח יומית הכוללת סרמידים עשויה גם היא להועיל לעור יבש, דוגמת מגוון המוצרים של CeraVe, שהתרכובת שלהם כוללת שלושה סרמידים חיוניים המסייעים בהשארת הלחות בתוך העור ומסייעים בשמירה על מחסום ההגנה של העור. המשיכו לקרוא ולמדו עוד סרמידים אלה בהמשך המדריך.

מהם סוגי מרכיבי הלחות העיקריים?

ישנם שלושה סוגי מרכיבי לחות עיקריים במוצרי טיפוח: חומרים מעניקי לחות (humectants), חומרים חוסמים (occlusives) וחומרים מרככים (emollients). חומרי לחות (כגון חומצה היאלורונית) פועלים על ידי משיכת מים לתוך העור. מרכיבים חוסמים (כגון פטרולאום) פועלים על ידי יצירת מחסום פיזי על פני העור האוטם את הלחות. ולבסוף, חומרים מרככים הם מרכיבי לחות המסייעים לשפר את מידת החלקות, הלחות והגמישות של העור. חשוב לציין שרבים ממוצרי הטיפוח לעור יבש מכילים את כל שלושת סוגי המרכיבים. בנוסף, חלק מהמרכיבים מכילים באופן טבעי גם תכונות המעניקות לחות וגם תכונות מרככות כאשר משתמשים בהן בתכשירים לטיפוח העור.

מרכיבי הלחות לעור יבש של CeraVe

מציאת מוצרי טיפוח עדינים שהינם יעילים לעור יבש עלולה להיות משימה מאתגרת, אולם בחירה במוצרים שפותחו בעזרת רופאי עור וכוללים מרכיבי לחות מועילים עשויה לסייע. בהמשך המדריך ריכזנו 9 מרכיבים המעניקים לחות שתוכלו לנסות לשלב בשגרת הטיפוח של מוצרי CeraVe שלכן.

סרמידים

ממצאי מחקרים מצביעים על כך שיישום מקומי של מוצרי טיפוח הכוללים סרמידים עשוי לסייע בהענקת לחות לעור, נעילת הלחות בתוך העור ותמיכה בשמירה על מחסום עור בריא וחזק. 4 ניתן למצוא סרמידים בכל מוצרי CeraVe, כולל תכשירי ניקוי הפנים שלנו לעור יבש, סרומים, מסירי איפור, מגוון מוצרי קרם לחות ועוד. תוכלו ללמוד פרטים נוספים אודות התערובת הייחודית שלנו של שלושה סרמידים חיוניים בדף The Ceramides Difference.

ניתן למצוא ב: כל מוצרי CeraVe

חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית (הידועה גם בשם glycosaminoglycan) הינה סוכר שמיוצר באופן טבעי על ידי הגוף. כחומר המעניק לחות, החומצה ההיאלורונית מסייעת לשמור על מראה העור מלא ומלא לחות על ידי משיכה ושמירה על הלחות החיונית לעור. אולם, משום שרמות החומצה ההיאלורונית בגוף פוחתות באופן טבעי עם הגיל, ייתכן ותפיקו תועלת אם תשלבו מרכיב זה בשגרת הטיפול היומית שלכן לעור יבש. החומצה ההיאלורונית מסייעת, בנוסף להענקת לחות לפני השטח של העור, בשיפור מראה העור כך שייראה מוצק יותר, חלק יותר ומלא יותר. 

ניתן למצוא ב: סרום עם חומצה היאלורונית

ניאצינמיד

לניאצינמיד יתרונות פוטנציאליים רבים לעור יבש. כאשר משתמשים במרכיב זה כחלק משגרת טיפוח עקבית, ויטמין B מסיס במים זה עשוי לסייע להרגיע את העור ולהעניק לחות לעור. מרכיב זה גם מסייע לתמוך ולשפר את מראה העור כך שייראה מוצק יותר, חלק יותר ובעל מרקם אחיד. ניאצינמיד פועל על ידי סיוע בהפחתת אובדן מים טרנסאפידרמי (TEWL). בהתאם לממצאי מחקר עדכני, ניאצינמיד עשוי למלא תפקיד גם בתמיכה ושמירה על מחסום הלחות הטבעי של העור.5

ניתן למצוא ב: תחליב לחות לפנים לילה ו-תחליב לחות לפנים SPF50

גליצרין

גליצרין, שהינו מרכיב לחות מועיל נוסף לעור יבש, משולב לעתים קרובות במוצרי קרם לפנים, קרם לעיניים וקרם לחות לגוף. בדומה לחומצה היאלורונית, גם גליצרין הוא חומר לחות טבעי ולכן הוא מושך לחות לתוך העור. בעלות עור יבש ו/או סדוק יכולות להשתמש בקרם לחות הכולל גליצרין על מנת לסייע לאטום את הלחות בתוך העור ולהותיר את העור מלא לחות ובעל תחושה נעימה יותר.
 
ניתן למצוא ב: תחליב לחות

דימתקון

על פי קליבלנד קליניק, דימתיקון הוא המרכיב השני הפופולרי ביותר שבו משתמשים בתרכובות של מוצרי קרם לחות לעור יבש - כגון קרמים ומשחות לגוף, לידיים ולכפות הרגליים.6 מרכיב מבוסס סיליקון זה משמש לעתים קרובות כחומר המגן על העור ומסייע להפחית את מידת היובש בעור (במיוחד במהלך חודשי החורף הקרים והיבשים). הוא גם מסייע בשיפור מרקם העור והפיכתו למרקם משיי וחלק כך שקרם הלחות בו אתן משתמשות יוכל להימרח בקלות על פני העור. ככלל, שימוש קבוע במוצרי טיפוח שהתרכובת שלהם כוללת דימתיקון עשוי לסייע להותיר את העור רך וחלק.

ניתן למצוא ב: קרם ידיים משקם

חמאת שיאה

חמאת שיאה היא מרכיב נוסף שמומלץ לעתים קרובות לבעלי עור יבש, במיוחד כשמדובר בצורך להעניק לחות לעור יבש באזור שמתחת לצוואר. מקורו של מרכיב מרכך זה, שהינו בעל מרקם דמוי קרם, הוא אגוזי עץ השיאה. חמאת שיאה, כאשר מורחים אותה באופן מקומי, עשויה להיות בעלת השפעה מרגיעה ומרככת לעור יבש, מגרד ומתקלף.

ניתן למצוא ב: 

אוריאה

כחלק מגורם הלחות הטבעי של העור (NMF), לאוריאה (המכונה גם carbamide) היכולת לסייע ולתמוך במחסום הלחות של העור. מרכיב זה הוא בעל פעילות כפולה גם כמרכיב מרכך (המרכך את העור) וגם כמרכיב לחות (המושך לחות) והוא משולב ברבות מהתרכובות לטיפוח העור המיועדות לעור יבש. בנוסף, בריכוזים גבוהים יותר, אוריאה הוא גם חומר קרטוליטי, כלומר בעל היכולת לסייע להסיר תאי עור מתים מפני השטח של העור. יתרונות פילינג אלו עשויים להפוך את האוריאה למרכיב מועיל במיוחד עבור בעלי עור מתקלף או קשקשי.

ניתן למצוא ב: קרם לחות להחלקת העור

פטרולאום

פטרולאום הוא אחד המרכיבים החוסמים (occlusive) הנפוצים ביותר לעור יבש. פטרולאום, או ג'ל פטרולאום, מוכר גם בשם וזלין. הפטרולאום, בעל המרקם העשיר, מעניק לעור הגנה באמצעות יצירת מחסום פיזי על גבי פני השטח של העור ובכל מסייע לאטום את הלחות בתוך העור. מרכיב זה, הנפוץ בתכשירים רבים ובמשחות רבות, מסייע להגן על העור על ידי שיקום הופעת סדקים, שפשופים ויובש קיצוני בעור. מרכיב זה משמש לעתים קרובות בתכשירים המיועדים לטיפול בהופעת יובש ניכר בידיים ברגליים, במרפקים ובברכיים, כמו גם עבור סלוגינג (slugging) (שעשויה להיות מאד שימושית לאלו בעלי עור יבש כטכניקת הענקת לחות לעור הפנים).

חומצה אלפא – הידרוקסית

חומצות אלפא הידרוקסיות (AHA) הן חומרי פילינג כימי פופולריים המשמשים לקידום ושיפור הנשירה של תאי עור מתים. מרכיבים אלה, כולל חומצה לקטית וחומצה גליקולית, עשויים לסייע להחליק ולרכך את העור ולשפר את מרקם העור.

חומצה לקטית נחשבת לעתים קרובות ל-AHA האידיאלית לעור יבש משום שהיא נחשבת לרוב כאחד מחומרי הפילינג הכימי העדין ביותר, וזאת לצד יתרונות הענקת לחות נוספים. מרכיבי AHA עשויים גם לשפר את פעולת ויעילות קרם הלחות שלכן משום שהם מסירים תאי עור מתים שעלולים להפריע לספיגת התכשיר בעור.

ניתן למצוא ב: קרם לחות להחלקת העור

 

במידה ויש לכן שאלות נוספות - או אם אתן חוות עור יבש, סדוק, כואב, או מדמם – אנו ממליצים לפנות להתייעצות עם רופא העור שלכן. רופאי העור יכולים להעריך את מצב העור שלכן ולהמליץ על אפשרויות מותאמות אישית, כולל מוצרים ללא מרשם, עצות לאורח חיים וטיפולי עור יבש במרשם (במידת הצורך).

  1. “Dry Skin - Symptoms and Causes” Mayo Clinic, 25 Jan. 2022.
  2. “Dry Skin - Diagnosis and Treatment.” Mayo Clinic. 25 Jan. 2022.
  3. Purnamawati S, Indrastuti N, Danarti R, Saefudin T. “The Role of Moisturizers in Addressing Various Kinds of Dermatitis: A Review.” Clin Med Res. 2017 Dec;15(3-4):75-87. doi: 10.3121/cmr.2017.1363. Epub 2017 Dec 11. PMID: 29229630; PMCID: PMC5849435.
  4. Spada F, Barnes TM, Greive KA. “Skin hydration is significantly increased by a cream formulated to mimic the skin's own natural moisturizing systems.” Clin Cosmet Investig Dermatol. 2018 Oct 15;11:491-497. doi: 10.2147/CCID.S177697. PMID: 30410378; PMCID: PMC6197824.
  5. Gehring, W. “Nicotinic acid/niacinamide and the skin.” Journal of cosmetic dermatology vol. 3,2 (2004): 88-93. doi:10.1111/j.1473-2130.2004.00115.x
  6. “Understanding Popular Skincare Ingredients.” Cleveland Clinic, 2 Aug. 2022.
Message
Download Chrome